Weekendowe Sudety dla początkujących

14 lipca, 2022 Wyłączono przez admin

Nie byłeś nigdy w Sudetach i chciałbyś je odwiedzić, a nie wiesz, od czego zacząć? Zobacz nasze propozycje i zacznij planować swój wyjazd!

Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra jest jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska i jednym z bardziej unikatowych obiektów tego typu na skalę Europy. Powstała w XVIII wieku jako najnowocześniejsza fortyfikacja w Europie – zespół sześciu fortów i kilku bastionów z potężnym Donjonem w środku, w którym znajdowało się 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat), a oprócz tego zbrojownia, więzienie, szpital, kaplica, piekarnia, browar, studnie, magazyny, warsztaty rzemieślnicze czy prochownia – dzięki nim ten ogromny fort był zupełnie samowystarczalny. Dla osób lubiących nietypowe atrakcje, istnieje możliwość zwiedzenia w twierdzy w  nocy, z takimi dodatkowymi atrakcjami jak marsz z pochodniami i szturm na twierdzę czy poszukiwanie skarbów.

Srebrna GóraTwierdza w Srebrnej Górze

Błędne Skały

Jedno z najciekawszych miejsc w Górach Stołowych. Jak sugeruje sama nazwa, Błędne Skały to powstały w skutek sił przyrody skalny labirynt. Trasa wycieczki prowadzi pomiędzy wysokimi nawet na 11 metrów skałami, a przejścia momentami przeradzają się w kilkudziesięciocentymetrowe szczeliny. Warty uwagi jest również punkt widokowy, znajdujący się nieopodal parkingu – rozciąga się z niego niesamowity widok na czeską część Gór Stołowych, Sowich i Kamiennych, a w słoneczne dni nawet oddaloną o kilkadziesiąt kilometrów Śnieżkę.

Błędne Skały

Adrspach – Skalne Miasto

Kolejna propozycja znajduje się za naszą południową granicą, w północno-zachodniej części czeskich Gór Stołowych. Skały Adrszpackie to bloki zbudowane z piaskowca, powstałe w wyniku intensywnego oddziaływania czynników atmosferycznych. Nazwy wielu spośród tych skał zostały zainspirowane kształtami, które one przypominają, jak np. Kochankowie, Ząb, Starosta i Starościna czy Komin Cukrowy. Na turystów czeka tu kilka tysięcy tras wspinaczkowych i dwie trasy dla pieszych – 4-kilometrowa trasa okrężna oraz półtorakilometrowa trasa prowadząca wokół dawnej piaskowni.

AdrspachAdrspach

Zamek Książ

Zamek Książ to największy zamek Dolnego Śląska, a zarazem jeden z największych zamków Polski i Europy. Z racji na urokliwą architekturą i wyjątkowe otoczenie, często nazywano go Perłą Śląska, czy też po prostu –  zamkiem z bajki. Jest on położony w kotlinie gęsto porośniętej lasami, na skalnej skarpie wznoszącej się na wysokość 395 m n.p.m. Zbudowany przez księcia Bolka I w XIII wieku, w zamku znajduje się ponad 400 pomieszczeń oraz wyjątkowe podziemne labirynty, wokół których krąży wiele legend. W sąsiedztwie tego wspaniałego zamku znajdują się również Stado Ogierów Książ, Palmiarnia w Lubiechowie  oraz ruiny Zamku Stary Książ.

Zamek KsiążZamek Książ