Dlaczego warto odwiedzić Kraków?

Dlaczego warto odwiedzić Kraków?

12 lipca, 2022 Wyłączono przez admin

Kraków jest jednym z najbardziej klimatycznych miast w Polsce. Warto wybrać się tam chociażby na weekend, by zobaczyć część atrakcji. Które miejsca, zatem, warto odwiedzić?

Połączenie historii i nowoczesności

W Krakowie przeszłość miesza się z teraźniejszością. Możemy tu jednocześnie poznać historię, zwiedzając Fabrykę Schindlera, jak i obejrzeć nowoczesną sztukę współczesną czy odwiedzić Dom Strachów. Miasto, będące świadkiem istotnych wydarzeń dla Polski, rozkochało w sobie zarówno turystów łączących rozrywkę z odwiedzaniem miejsc kulturowych, jak studentów, którzy wybierają jedne z najlepszych uniwersytetów w kraju. Za co kochają Kraków? Za wielość możliwości spędzania tutaj czasu. Jak go najlepiej wykorzystać, podpowiadamy w kilku punktach.

Krakowskie zabytki

Obowiązkowo na naszej mapie zwiedzania Krakowa powinny pojawić się zabytki krakowskie. Warto przejść tzw. Trasą Królewską wiodącą przez Bramę Floriańską, którą wkraczamy na Stare Miasto. Idąc ulicą Floriańską, możemy zobaczyć mnóstwo historycznych budynków, m.in. Dom Jana Matejki. W końcu dochodzimy do Rynku Głównego – serca Krakowa, gdzie możemy usłyszeć hejnał, zobaczyć Sukiennice, kościół św. Wojciecha, Kościół Mariacki – symbol Krakowa, wieżę XIX- wiecznego ratusza. Obowiązkowo musimy zobaczyć także, oddalone o kilkaset metrów od rynku, Wzgórze Wawelskie oraz Zamek Królewski, gdzie czekają na nas liczne wystawy, groby królewskie, dzwon Zygmunta.

Kraków i Kazimierz

Na krakowskim Kazimierzu możemy zobaczyć zabytki żydowskie. Było to kiedyś osobne miasto, które dziś jest dzielnicą Krakowa. Na pewno poczujemy niezwykły klimat Kazimierza – centrum kultur chrześcijańskiej i żydowskiej. Możemy tu zobaczyć przepiękne kamienice, eleganckie hotele, stare pracownie rzemieślnicze, synagogi, żydowskie cmentarze czy spróbować żydowskich dań w restauracjach. Przy okazji należy zwiedzić Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które prezentuje wystawę o historii i kulturze Żydów, a także kirkut – cmentarz, w którym nagrobki sięgają XVI wieku.

Dodatkowe atrakcje

Jeżeli w Krakowie szukamy rozrywki, warto odwiedzić Escape Room na ul. Skawińskiej 13, czy wspomniany już wcześniej Dom Strachów na Floriańskiej. Doskonałą zabawą jest także Bumper Ball, czyli piłka nożna, w której zawodnicy biegają…w nadmuchiwanych piłkach. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą skorzystać z bungee jumping, a by rozwinąć wyobraźnie, możemy odwiedzić Ogród Doświadczeń, gdzie poznajemy urządzenia prezentujące zjawiska fizyczne.